תשתיות וחומרים

מדריך בניית בית להכין את עצמכם לתהליך

פרויקט בניה טיפוסי מתחיל תמיד בשלב התכנון. בשלב זה בונים למעשה את הבית על גבי הנייר ומפרטים את כל הצורה שלו, המבנה שלו, המידות שלו, הפרופורציות, החומרים, העיצובים וכל פרט אחר שבסופו של דבר יאפשר לאנשי הביצוע לפתוח את התכנית ולדעת בדיוק מה עליהם לעשות. שלב זה מבוצע בליווי אדריכל ומהנדס בניין ובסופו מתגבשת תכנית בנייה. תכנית הבנייה משמשת כאמור בשלבי הביצוע של הפרויקט ומשמשת גם לצורך הוצאת היתר בניה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית, שבתחומה מבוצע הפרויקט. השלב הבא הוא שלב של הכנת הקרקע, ובו מבוצעות עבודות עפר, תיאום עם ספקי תשתיות, הכנת תעלות ומיקומים לתשתיות מפתח, מדידות וסימון וכן הלאה.

לאחר שהקרקע מוכנה לבניה, מתחיל למעשה שלב השלד עם קידוח כלונסאות, החדרת כלונסאות ויציקת בטון לצורך יצירת יסודות המבנה. לאחר מכן שכבת בטון קל לבידוד המבנה מהאדמה, בניית בסיס המבנה, קירות המעטפת וקירות פנים, תקרות וגג המבנה. בסוף שלב השלד יש מבנה שלמעשה עומד על תילו, אבל עירום לחלוטין. כעת מגיע השלב בו אנו "מלבישים" את המבנה והופכים אותו לבית מגורים, וזהו למעשה שלב הגמר שבו נכנס לתמונה קבלן גמרים. בשלב הזה מבוצעות כל עבודות ההלבשה של הבית לרבות טיח, צבע, חיפוי, ריצוף, כלים סניטריים, מטבח, תשתיות חשמל ותקשורת, צנרת מים וביוב, דלתות, חלונות וכל האלמנטים האחרים שמעניקים לבית את הגימור הסופי שלו. לבסוף, מגיע שלב האכלוס, קבלת טופס 4 ומסירת מפתח ללקוח.

 

בשלב השני, מתחילים בתכנון

כשאתם מרגישים שאתם מוכנים מבחינה אישית לתהליך, ולאחר שגיבשתם לעצמכם את מסגרת התקציב שעומדת לרשותכם, הגיעה העת להתחיל בתכנון האדריכלי של הבית. בשלב הזה אתם רוצים למצוא אדריכל או אדריכלית מקצועיים, רצוי כאלה שאתם יכולים למצוא עליהם המלצות, ולהציג בפניהם את הבית שאתם חושבים עליו. בשלב הזה יהיה עליכם ללמוד לעבוד בשיתוף פעולה עם האדריכל שבחרתם, לוודא שההעדפות שלכם באות בחשבון בכל שלבי התכנון, אך גם לקבל את העקרונות המקצועיים שאולי אינכם מכירים, אך חשובים מאוד כדי להבטיח את התוצאה שאתם רוצים.

התוצר של שלב זה אמור להיות תכנית אדריכלית, שתועבר לאישור מהנדס קונסטרוקטור. הקונסטרוקטור יבחן את התכנית האדריכלית, ועל פי הצורך יוסיף אלמנטים הקשורים לקונסטרוקציה של המבנה ולחוזק המבני שלו, כמו למשל עמודי תמך או קירות תמך. לבסוף, יאשר הקונסטרוקטור את התכנית ואיתה אפשר לצאת לדרך.

054-2555886